Magazin Gazetesi

Altın Portakal’a kadınlar damga vurdu

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 57’ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşti. Altın renkli Venüs heykelleri koronavirüs nedeniyle özel kutu içinde sahiplerini buldu. Ulusal kategoride toplam 14 kadın ödülün sahibi oldu. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın ‘En İyi Film Ödülü’nü ‘Hayaletler’ filmi aldı. ‘Hayaletler’ festivalde 5 ödül birden kazandı.

Altın Portakal’a kadınlar damga vurdu

Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali olan ve bu yıl 57’ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kapanışı ve ödül töreni koronavirüs gölgesinde yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek festivalin kapanışı, koronavirüs nedeniyle açık havada gerçekleşti. Cam Piramit yanında kurulan Yıldızların Altında 1 Açık Hava Sineması’ndaki festivalin kapanış ödül törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Av. Cansel Tuncer, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Ercan Kesal, jüriler Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel, Zeynep Oral, filmleri festivalde yarışan yönetmen ve oyuncular katıldı. Törene gelen sanatçılar kırmızı halıda objektiflere poz verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Altın Portakal Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek, koronavirüs tedavisi sonrasında akciğerlerinde oluşan rahatsızlık nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü için festivale katılamadı.

FESTİVAL KORONAVİRÜS GÖLGESİNDE GEÇTİ

Ulusal ve uluslararası yarışmaların kazananlarının açıklanacağı Kapanış ve Ödül Töreni’nde ilk olarak hastanede tedavi gören Başkan Muhittin Böcek’in geçen seneki festivalde yaptığı konuşmasına yer verildi. Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunduğu Ödül Töreni’nde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Festival İdari Direktörü Av. Cansel Tuncer ise “Geçen yıl özüne döndüğümüz festivali koronavirüs gölgesinde geçirdik. İçinde bulunduğumuz şartlar neticesinde festivalde değişiklikler yaptık. Gösterimler yıldızların altında gerçekleşti. 1 hafta boyunca sinemanın kalbi Antalya’da attı. Nice Altın Portakal’lı yıllar dileğiyle bugün ödül alacakları tebrik ediyorum” dedi.

‘HER ŞEY BİRLİKTE ANLAMLI’

Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, “Her şey birlikte güzel, birlikte anlamlı. Festivalin başladığı ilk günden bugüne zor günler yaşadık. Sanatçının 1 yıllık beklentisini söndürmemeye çalıştık” diye konuştu.

‘KARARLARI OY BİRLİĞİYLE ALDIK’

İyi filmlerin insanın kalbinde kıvılcımlar çaktırdığını ve ataş yaktığını ifade eden Ercan Kesal, “57’ncisi yapılan festivalde jüri olarak görev aldık. Jüriler özneldir. Çoğu ilk kez orada bir araya gelir. Bizim jürimiz hazırlıklıydı. Bu filmlerden önce ortak bir kavram anlayışı geliştirdiğimizi düşünüyorum. Ödüller boyunca ‘cesaret’ kelimesi önemliydi ve biz cesaretten yana tavır almak istedik. İşaret ettiğimiz filmlerin daha sonra üzerine konuşulan, merak edilen, ödül alan herkesin bir sonraki işinin, merak edilen işler olmasını istedik. Çok zorlanmadık, hatta hiç zorlanmadık. Kararları oy birliğiyle aldık. Gönül rahatlığıyla, oy birliğiyle verdik. Sinema ağır bir emekle oluşturulan zahmetli bir şeydir. Ödül alamayan arkadaşlarım için de dünyanın sonu değil. İyi film yapmaya sinema ile dünyayı anlamlı hale getirmeye, kıvılcımlar çaktırmaya devam edecekler” dedi.

ALTIN PORTAKAL’IN SAHİPLERİ

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü kazanan ‘Binbir Gece Masalları’nın yönetmeni Mahsum Taşkın sağlık çalışanı olması nedeniyle ödülünü ekip arkadaşı aldı.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü ‘Mimaroğlu’ film yönetmeni Serdar Kökçekoğlu aldı. 

En İyi Belgesel Filmi Ödülü’nü Deniz Tortum’un yönettiği ‘Maddenin Halleri’ filmi adına Anna Maria Aslanoğlu aldı.

Ulusal Uzun Metraj Film En İyi Yönetmen Ödülü’nü Erdem Tepegöz, yönettiği ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle aldı. Aynı film SİYAD Ödülü’ne de layık görüldü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü Emrah Özdemir ‘Hayaletler’ filmiyle aldı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Yardımcı Kadın oyuncuları Nalan Kuruçim ‘Hayaletler’ filmi ve Nezaket Erden ‘İnsanlar İkiye Ayrılır’ filmiyle aldı. Ödülünü ağlayarak alan Nezaket Erden, ailecek zor günlerden geçtiklerini ve ödülünü babasına armağan ettiğini belirtti.

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle ‘Armen Gharzaryan’a verildi. Gharzaryan’ın ödülünü ekip arkadaşı aldı.

En İyi Kurgu Ödülü’nü Ayris Alptekin’in kurguladığı ‘Hayaletler’ filmi kazandı.

En İyi Müzik Ödülü, ‘Gölgeler İçinde’ filminde Greg Dombrowski’ye verildi.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle Hayh Kırakosyan elde etti.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ‘Gelincik’ filmiyle Ahmet Mümtaz Taylan aldı.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, ‘Çatlak’ filminin tüm kadın oyuncuları Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay’a verildi. Ödülü doğum gününde aldığını belirten Gülçin Kültür Şahin, 10 yaşından beri bu anı beklediğini belirterek, heyecandan ağladı.

En İyi Senaryo Ödülü’nü Tunç Şahin, ‘İnsanlar İkiye Ayrılır’ filmiyle aldı.

Cahide Sonku Ödülü, ‘Dirlik Düzenlik’ filmiyle Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik’e verildi.

En İyi Yönetmen Ödülü’nü ‘Hayaletler’ film yönetmeni Azra Deniz Okyay aldı.

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’ne ‘Kumbara’ filmi yönetmeni Ferit Karol layık görüldü.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nü ‘Çatlak’ filmiyle Fikret Reyhan aldı.

En İyi Film Ödülü’nü Azra Deniz Okyay’ın yönettiği ‘Hayaletler’ filmi aldı. Okyay’ın ailesi her ödülde kızı Azra Deniz Okyay’ı ayakta alkışladı.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü’nü ‘Mammaville’ filmiyle Irmak Karasu aldı.

ULUSLARARASI FİLMLERİN YÖNETMENLERİ FESTİVALE VİDEO GÖNDERDİ

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürileri çektikleri videolarla festival hakkında görüşleri aktardı. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Jasmila Žbanić’ın yönettiği ‘Nereye Gidiyorsun Aida?’ filmine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü’nü, ‘En Uzun Gece’ filmiyle Massoud Bakhshi aldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne ‘200 Metre’ filmiyle Ali Suliman ve ‘Gaza Mon Amour’ filmiyle Salim Daw layık görüldü. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise ‘Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık’ filmiyle Natasa Stork aldı.

’EKİBİMİZİN NEREDEYSE TAMAMI KADIN’

57’nci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en çok ödülü alan ’Hayaletler’ filmiyle ’En İyi Yönetmen Ödülü’ ve ’En İyi Film Ödülü’nün sahibi Azra Deniz Okyay, “Çalışırken her sabah kadın olduğumu hissederek kalkmıyorum. Yeni teknik ve farklı bir şey denediğim için ödül almak çok güzel bir duygu. Kadın olduğum için de bunun farklı bir şekilde algılanması toplumumuz için çok değerli. Ekibimizin neredeyse tamamı kadın. Bu durumun herkese getirdiği farklı bir durum oluştu. Halı dokuması bir proje diyorum. Türk topraklarında birçok renklilikle kadınlar üretiyorlar. Farklı bir dünyaya gidiyoruz, bize ihtiyaçları var” dedi.

’MUTLULUKTAN BAŞKA BİR ŞEY HİSSETMİYORUM’

Filmin kurgusu yapan ve ’En İyi Kurgu Ödülü’nü alan Ayris Alptekin, “Mutluluktan başka bir şey hissetmiyorum. Sadece bir departmanın değil herkesin kolektif olarak ruhunu kattığı bir proje. Bu oyunu oynamaktan mutluyum. Ödüllendik böylece” diye konuştu.

’BAŞROL DAYANIŞMANIN’

Filmin oyuncularından ’En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Nalan Kuruçim, “Başrol dayanışmanın diyorum. Gerçekten 4 karakter bir bütünü oluşturduk. Birçok insan, çalıştığımız mahalledeki bu filme destek veren tüm insanlara çok teşekkür ediyorum. Bizi bu atmosferde buluşturan, bunun için çok uğraş veren Azraya çok teşekkür ediyorum” dedi.

’EKİPTEKİ HERKES İŞİNİ HAKKIYLA VE ÇOK CESARETLE YAPTI’

Filmin oyuncularından Beril Kayar, “Böyle yenilikçi bir işin içinde yer aldığım için çok mutluyum. Ekipteki herkes işini hakkıyla ve çok cesaretle yaptı. O yüzden ekibin içerisinde yer almak çok gurur verici” diye konuştu.

’HEPİMİZ İÇİN ÇOK MUTLUYUM’

Filmin oyuncusu olan Dilayda Güneş, “Çok heyecanlıyım. Herkesin tek tek ödül aldığı anonsunu aldıkça herkes için ayrı ayrı heyecanlandım. Hepimiz için çok mutluyum” dedi.

’ÇOK BÜYÜK BİR CESARET GÖSTERDİLER’

Filmin yönetmenlerinden olan Dilek Aydın, “Jüri ilk başta cesaretle hareket ettiklerini ve cesarete ödül verdiklerini söyledi. Ben de bu film için aynı şeyi düşünüyorum. Tek tek herkes çok konvansiyonel dışı bir filmde çok az kaynakla yapılmış bir filme emeklerini ve kalplerini koyarak çok büyük bir cesaret gösterdiler. Bu yüzden de bu ödülleri almamız bence bütün ekibimiz içinde onların cesaretlerine bir ödül oldu” diye konuştu.

Filmin oyuncusu olan ve ’En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Emrah Özdemir de “Herkes bir kolektif vurgusu yapıyor. Film başından sonuna kadar sürekli bir kolektifle geldi. Çünkü çok cesaret isteyen bir iş yapmamız gerekiyordu. Azra ve Dilek’e bizi cesaretlendirdiği için çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ