Magazin Gazetesi

Livaneli’den Sezen Aksu’ya destek

Sezen Aksu, ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısındaki, “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleriyle nedeniyle sosyal medyada polemik olmuştu. Aksu’ya, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’den destek geldi

Livaneli’den Sezen Aksu’ya destek

Sezen Aksu’nun 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısı gündem oldu. Aksu’nun şarkısında geçen, “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri sosyal medyada polemik yarattı.

  • DİYANET'TEN SEZEN AKSU'NUN ŞARKISINA TEPKİ
    DİYANET’TEN SEZEN AKSU’NUN ŞARKISINA TEPKİ

Müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’den ise Aksu’ya destek gecikmedi. Konuyla ilgili Twitter hesabından bir dizi açıklama yayınlayan Livaneli, şu ifadelerini kullandı:

Sezen Aksu’ya şarkı sözlerinden dolayı bir linç kampanyası başlatıldı. Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok. Sanat deryasını, daracık siyaset pencerelerinden izleyip yorum yapıyorlar.

Cahil kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu gibi. Bir halk türküsünde “Ergen kız, cahil oğlan/ İnkardan gelinir mi” denildiği gibi.

Sezen’in de Adem ve Havva’nın cennetten atılmalarına yol açan hatayı gençliklerine ve bilmemeye bağlayan sözlerinden, hakaret anlamı çıkarmak ilkel bir zorlamadır. Ve bu halkın bağrına bastığı Sezen Aksu’ya böyle haksız bir saldırı, saldıranı küçültür Sezen’i daha da büyütür.

Son olarak ünlü şarkıcı ile birlikte çekilen fotoğrafını paylaşan Zülfü Livaneli, gönderisine, “#sezenaksuyalnızdeğildir” etiketini not düştü.

  • BAHÇELİ'DEN ENES KARA VE SEZEN AKSU MESAJI
    BAHÇELİ’DEN ENES KARA VE SEZEN AKSU MESAJI
  • SEZEN AKSU’NUN ŞARKI SÖZLERİ OLAY OLDU
    SEZEN AKSU’NUN ŞARKI SÖZLERİ OLAY OLDU
24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ