Magazin Gazetesi

İlber Ortaylı’dan dizi ve programlar için ‘RTÜK’e şikayet edin’ çıkışı

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ve 9 gün sürecek olan Bağcılar Kitap Fuarı, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla kapılarını açtı. Açılışın ardından konuş yapan İlber Ortaylı’ya ufak bir doğum günü sürprizi düzenlendi.

İlber Ortaylı’dan dizi ve programlar için ‘RTÜK’e şikayet edin’ çıkışı

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ve 9 gün sürecek olan Bağcılar Kitap Fuarı, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla kapılarını açtı. Açılışın ardından konuş yapan İlber Ortaylı’ya ufak bir doğum günü sürprizi düzenlendi.

Açılışa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Belediye Başkanı Abdurrahman Özdemir, fuarı gezdiği sırasında yoğun ilgiyle karşılaşırken, gezi sırasında vatandaşlarla fotoğraf çektirdiler.

“Mühim olan üniversiteye gitmek değildir”
Çocuklara ve gençlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkçe’yi düzgün kullanmayan kanal ve dizilerin Radyo Televizyon Üst Kurulu’na şikayet edin önerisinde bulunarak, “İstanbul’da okul işi hallediliyor. İnsanların ne okuyacağı halledilmeyen iş. Televizyonu açıyorsunuz, Türkçe bozuk. Yani çocukların; o spikerlerden, sunuculardan doğru Türkçe’nin telaffuzunu öğrenmesi mümkün değil. Onun için o programları takip edin ve Türkçesi bozuk insanları muhtelif yerlere şikayet edin. Bütün bu bozuk Türkçeleri tespit ettirip mahalleli olarak şikayet edeceksiniz. Önce kanala, sonra RTÜK’e. Mühim olan üniversiteye gitmek değildir; lisan bilmektir, spor yapmaktır, bir zanaat sahibi olmaktır” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın sonunda bugün doğum günü olan Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Bağcılar Belediyesi tarafından sürpriz bir kutlama yapıldı. Kutlamada Ortaylı, getirilen pastanın üstündeki mumları üfleyerek söndürdü. Daha sonra kendisine Belediye Başkanı Özdemir tarafından ‘Sırat-ı Müstakim’ isimli bir kitap hediye edildi.

“Bağcılar’daki okuma oranı neredeyse yüzde 100’e yaklaştırıldı”
Bağcılar Kitap Fuarı’nda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “İstanbul’un en büyük açık hava kitap fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Okumak, gezmek kadar önemli. Bu anlamda küçüklükten beri kitap okuyan kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın toplum içerisinde mutlaka daha farklı daha gelişmiş bir kişilik yapısına sahip olduğunu hep beraber görüyoruz. Son 14 yılda okuma oranları açısından iki kat artışın olduğunu görüyoruz. Bu anlamda belediyelerimizin de katkısının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bağcılar’daki okuma oranı neredeyse yüzde 100’e yaklaştırıldı. Kitapların tüketimi de son yıllarda oldukça arttı. Son 14 yıldaki okuma oranının iki kata çıkmasını da belediyelerimizin gayretleriyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Bağcılar Kitap Fuarı, 10.00-22.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

İlber Ortaylı’nın hesabından doğum günü “21 Mayıs 1947 tarihinde doğan, Türkiye’ye tarihi sevdiren İlber Ortaylı 75 yaşında!” sözleriyle kutlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ